پیش به سوی Django

برنامه این بود که من به صورت مرحله‌ای دوره‌های آموزشی مربوط به پایتون و جنگو رو منتشر کنم. اما مشکلاتی پیش اومد و نتونستم دوره‌ها رو پیش ببرم. با این حال تا زمانی که مشکلات حل می‌شوند و من شروع به ساختن دوره‌ها بکنم قصد دارم یک راهنما در ارتباط با شیوه یادگیری جنگو بنویسم. قطعا این یک راه‌حل ثابت نیست و شما هم می‌تونید روش خودتون رو برای یادگیری داشته باشید.

معرفی Django

Django یا جَنگو یک فریمورک مبتنی بر پایتون است که به صورت کامل طراحی شده و هدف از ساخت آن ایجاد یک فریمورک برای ساخت وبسایت‌های بزرگ و ویژگی‌های مختلف در زمان کم است. جنگو رو نمیشه با هیچ فریمورکی مقایسه کرد چرا که حجم امکانات جنگو خیلی زیاده و همچنین از نظر امنیت و کارایی، خیلی کاربردیه. در ارتباط با این جنگو دقیقا چیه و چه تاریخچه‌ای داره می‌تونید نوشته «Why Django?» و «Django (web framework)» رو مطالعه کنید.

شروع فرایند یادگیری

قبل از هر چیزی باید یک واقعیت رو قبول کنید و اون اینکه جنگو بر پایه پایتون ساخته شده به همین خاطر باید به خوبی پایتون رو یاد بگیرید. منظورم از به خوبی یاد گرفتن پایتون اینه که سینتکس پایتون رو درک کنید با ویژگی‌های تابعی، شئ‌گرایی، حلقه‌ها، شرط‌ها و… کار کرده باشید. چرا که با تمام این موارد توی جنگو برخورد می‌کنید و نیاز هست که حتما اونا رو بدونید. اگه هنوز با پایتون آشنایی ندارید می‌تونید نوشته «اولین قدم‌ها برای ورود به دنیای پایتون» رو مطالعه کنید.

بعد از پیدا کردن درک خوبی از پایتون حالا واقعا وقتشه که بریم سراغ توسعه وب. اما شاید براتون جالب باشه که بگم بهتره بجای استفاده از جنگو قبلش برید سراغ یک فریمورک ساده‌تر که مفاهیم اولیه وب رو بهتر یاد بگیرید. پایتون میکروفریمورکی به اسم Flask داره که استفاده از اون می‌تونه خیلی بیشتر از هر چیزی برای درک لایه‌های سطحی‌تر توسعه وب بهتون کمک کنه. لازم نیست خیلی حرفه‌ای سراغ‌ش برید، همینکه بتونید مثال‌های ساده‌ای رو باهاش حل کنید خیلی می‌تونه مفید باشه.

برای یادگیری Flask بهتون پیشنهاد می‌کنم از مطلب «An introduction to the Flask Python web app framework» و یا ویدیوی آموزشی «Learn Flask for Python» استفاده کنید.

البته بگم که یادگیری Django بدون Flask هم امکان‌پذیره و هیچگونه وابستگی بهم دیگه ندارن، اینو صرفا به عنوان یک تجربه گفتم تا بهتر بتونید با Django ارتباط برقرار کنید.

حالا نوبت به خود Django می‌رسه. به نظر من بهترین جا برای یادگیری جنگو خود وبسایت جنگو هستش. مستنداتی که تیم توسعه این فریمورک تهیه کردند واقعا عالی و مناسب برای یادگیریه. پس به عنوان اولین قدم برای یادگیری جنگو وارد صفحه «Getting started» بشید و اون رو دنبال کنید. کار سختی نیست ۱۰ صفحه است که بهتره با دقت اونا رو بخونید چون این به عنوان شکل گیری دانشی پایه‌ای از جنگو خیلی تاثیرگذار خواهد بود.

لیست کامل‌تری از مستندات جنگو رو می‌تونید توی صفحه 👈Topics👉 مشاهده بکنید که فعلا به اونا نیاز نداریم.

مرحله بعدی از فرایند یادگیری جنگو این هستش که ما با استفاده از چیزهایی که تا اینجای کار یاد گرفتیم چیزهای واقعی‌تری مثل وبلاگ بسازیم. البته قطعا این موارد نمی‌تونن ما رو در راه ساختن وبلاگ به صورت کامل کمک بکنند به همین خاطر نیازه که یه چیزای جدیدی رو هم یاد بگیریم. به نظر من بهترین کار بعد از مطالعه مستندات ابتدایی جنگو مشاهده سری آموزش ویدیویی «Django Tutorials» که توسط Corey Schafer ضبط شده هستش. در واقع شما با این سری با یک پروژه واقعی و خیلی هم حرفه‌ای سر و کار خواهید داشت. خیلی چیزها مثل مدیریت دیتابیس، کار با فایل‌های مربوط به فرانت-اند، روال ساخت یک پروژه، مدیریت حرفه‌ای‌تر کاربران و… رو در آخر سری می‌تونید یاد بگیرید.

مرحله بعدی

حالا شما می‌تونید خودتون رو یک توسعه‌دهنده مبتدی جنگو بدونید که قابلیت توسعه اپلیکیشن‌های ساده‌ای با جنگو رو دارید. اما همونطور که گفتم جنگو یک فریمورک بسیار بزرگ هستش و هدف‌ش طراحی و توسعه یک وبلاگ نیست، بلکه میشه ازش در پروژه‌های خیلی بزرگ‌تری استفاده کرد.

پیشنهاد بعدی من برای یادگیری Django یادگیری کامل اون از طریق مستندات هستش. ادامه مستندات که در برگه Topics وجود داره می‌تونه بهتون در این امر کمک کنه. برای مثال Security یا Serializing رو می‌تونید از طریق مستندات جنگو به خوبی یاد بگیرید و بعدا از طریق فیلم‌های یوتیوبی استفاده‌های عملی‌ترش رو هم مشاهده کنید.

جنگو همینجا تموم نمیشه. مطالب و مسائل خیلی بیشتری برای یادگیری وجود داره. مثلا REST API و یا قابلیت Signal که برای یادگیری هر کدوم این‌ها می‌تونید سرچ‌های مختلفی رو انجام بدید.

فرایند یادگیری جنگو و پایتون می‌تونه متفاوت‌تر از این مطلب صورت بگیره، اما این مسیری بوده که بنده رفتم و تونستم ازش جواب بگیرم و چیزهای خیلی زیادی از جنگو یاد بگیرم. برای مثال افراد دیگری می‌تونن سراغ کتاب‌های جنگو برن و حتی نتیجه بهتری بگیرند اما بنده ابدا حوصله خوندن کتاب‌های برنامه‌نویسی در حوزه‌ای مثل جنگو رو ندارم.

ویدیوکست: معرفی ویرایشگر VSCodium – کانفیگ برای قسمت‌های بعدی

به نظر عجیب میرسه چونکه قبلا اسمش VSCode بود؟!! خب باید بگم که این اون نیست! البته بیشترش یکیه ولی در کل این اون نیست! خودمم قاطی کردم کدوم کدومه .. ویدیو رو ببینید متوجه میشید. در ضمن من در آینده میخوام یه سری ویدیو آموزشی ضبط بکنم راجع به پایتون و جاوااسکریپت و… این کانفیگ ادیتور من برای این ویدیوها هستش پس دیگه نیازی نیست هر بار اینا رو بگم.

راهنمای سریع *args و **kwargs در پایتون

*args در پایتون

تصور کنید که شما قصد ساخت یک تابع را دارید که در آن ورودی‌ها خود را با همدیگر جمع می‌کند. ساده‌ترین راه برای تعریف چنین تابعی به صورت زیر خواهد بود:

def mul(x, y):
return x * y

print(mul(10, 5))

اما در این حالت اگر من بیشتر از دو ورودی را وارد کنم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ برنامه به من خطا داده و در نهایت کار نمی‌کند. بنابراین من نیاز دارم تابع را به صورتی ایجاد کنم که تعداد مقدارهای ورودی آن به صورت متغیر باشد. بدین معنا که هم بتواند دو ورودی را ضرب بکند، هم بتواند پنج ورودی را و… .

برای انجام چنین کاری می‌توان از آرگومان *args استفاده کرد:

def mul(*args):
return args

print(mul(10,20,30,40))

اگر خروجی قطعه کد بالا را مشاهده کنید یک tuple را خواهید دید. حال برای آنکه عملگر ضرب را روی این موارد اعمال کنیم می‌توانیم از یک حلقه for استفاده کنیم:

def mul(*args):
res = 1
for num in args:
res = res*num
return res

print(mul(10,20))
print(mul(10,20,30))
print(mul(10,20,30,40))

**kwargs در پایتون

تفاوت میان kwargs با args در این است که خروجی را بجای آنکه به صورت tuple برگشت دهد به صورت یک ساختمان داده دیکشنری برگشت می‌دهد. بنابراین شما برای وارد کردن اطلاعات‌تان نیز باید از قاعده key-value پیروی کنید. در غیر اینصورت خطا دریافت خواهید کرد. برای مثال به قطعه کد زیر دقت کنید:

def info(**kwargs):
return kwargs

print(info(‘Arastoo’, ‘Web Development))

خروجی قطعه کد بالا یک typeerorr خواهد بود. برای پر کردن تابع info شما نیاز دارید که به سبک زیر پیش بروید:

def info(**kwargs):
return kwargs

print(info(name = ‘Arastoo’, career= ‘Web Development))

حال می‌توانید به صورت زیر دیکشنری ساخته شده را پیمایش کنید:

def info(**kwargs):
for key, value in kwargs.items():
print(f’{key}: {value}’)

info(name = ‘Arastoo’, career= ‘Web Developer’)

ساخت یک وب اپلیکیشن ساده با استفاده از فلَسک

در میان میکروفریمورک‌های دنیای وب می‌توان گفت که فلسک یکی از محبوب‌ترین آن‌هاست. به همین دلیل تصمیم گرفتم تا یک مطلب کوتاه و در عین حال کاربردی برای شروع کار با فلَسک را بنویسم. برای مطالعه این مطلب به نوشته «ایجاد یک وب اپلیکیشن ساده با پایتون و فلاسک» مراجعه کنید.

چرا پایتون کُند است؟

«چرا پایتون کند است؟» مطلبی است از Anthony Shaw که در آن به بررسی دلایلی پرداخته که منجر به کند بودن پایتون شده است. برای خواندن متن فارسی این مطلب به نوشته «چرا پایتون کُند است؟» مراجعه کنید.