لینک یوتیوب

اگه دنبال جایگزینی سبک‌تر و البته Cleanتر برای وردپرس هستید (در جهت ساخت وبلاگ) بهترین ابزاری که شخصا می‌تونم معرفی کنم Ghost CMS خواهد بود. Ghost یک پلتفرم انتشار مطلبِ و اختصاصا برای ساخت وبسایت‌های محتوا محور ایجاد شده. حالا قصد دارم شما رو با این CMS آشنا کنم و شیوه دیپلوی کردن‌ش رو روی دارکوب (پلتفرم ابری هم‌روش) آموزش بدم.

اگه به ده سال قبل برگردیم و راجع به وردپرس صحبت کنیم تنها چیزی که توی ذهن‌مون میاد قطعا اینه که با وردپرس می‌تونیم یه وبلاگ حرفه‌ای رو راه‌اندازی کنیم. اما در حال حاضر وردپرس استفاده‌های بسیار بیشتری نسبت به ساخت یه وبلاگ داره. در حال حاضر می‌تونیم با وردپرس یه فروشگاه اینترنتی، فروم و حتی شبکه اجتماعی بسازیم و این باعث شده که وردپرس خیلی بزرگ‌ بشه.

حالا آیرونی قضیه اینه که من شخصا از گوست استفاده نمی‌کنم برای وبلاگ (چون به یه سری از افزونه‌های وردپرسی نیاز دارم) ولی برای ساخت وبلاگ برای دوستانم (با دانشی غیر فنی) استفاده کردم و حقیقتا از سرعت و سهولت کار باهاش و سریع بودن‌ش مطمئن بودم که ابزار باحالیه.

حالا یکی از مشکلاتی که برای گوست وجود داره اینه که می‌تونید As a Service اون رو از رو سایت رسمی خریداری کنید و وبلاگ‌تون رو راه‌اندازی کنید. اما خب هم هزینه‌ش دلاریه و گرون تموم میشه و هم اینکه ممکنه با اینترنت ایران برای استفاده از CDNش مشکل داشته باشید.

راهکاری که برای این مسئله پیدا کردم نصب روی یه پلتفرم PaaS مثل دارکوب هم‌روشِ و انجام‌ش ممکنه یه سری نکات داشته باشه. با در نظر گرفتن این موضوع ویدیوی زیر رو ضبط کردم و یه وبلاگ گوست رو باهاش بالا آوردم. همچنین یه چرخی توی پنل ادمین‌ش می‌زنیم و در نتیجه با بخش‌های مختلف‌ش آشنا می‌شیم.

اونچه که در این ویدیو آموزش دادم معرفی ساده و کلی Ghost، دیپلوی یا استقرار روی پلتفرم دارکوب و کار با پنل بود. در مطالب بعدی نکات و موضوعات کلی دیگری که مرتبط با Ghost است را منتشر خواهم کرد: از جمله انتقال اطلاعات وردپرس به گوست.