یک زن در بیابان

اهمیت حضور زنان در دنیای تکنولوژی

یه ضرب و المثل چینی هست که میگه «زنان نصف آسمون رو در اختیار دارن» خب اگه بخوایم آسمون رو برداریم می‌تونیم بجاش تکنولوژی رو بزاریم. چرا که تقریبا نصف کاربران تکنولوژی رو خانوما تشکیل میدن. اما مشکل اینه که اونا رو خیلی کم می‌بینیم. تقریبا خیلی کم از اونا حرف می‌زنیم.

با در نظر گرفتن اینکه زنان بخش قابل توجهی از نیروی کار جهانی رو شامل می‌شن و همچنین روی سودآوری شرکت‌ها و… تاثیر دارن، نادیده گرفتن‌شون غیر قابل تحمل و پذیرش هستش. پس باید یه فکری کرد!

توی مقاله‌ای تحت عنوان «Women Matters» از McKinsey نشون میده که تقریبا کمی کمتر از ۴۰ درصد نیروی کار جهانی رو زنان تشکیل میدن و در کل تنها ۲۵٪ از این کارها مربوط به سمت‌های مدیریتی میشه. خب این یعنی ۷۵٪ بقیه رو مردها تشکیل می‌دن و از نظر نویسنده این قابل قبول نیست. Dominic Barton یکی از اعضای هیئت مدیره McKinsey  میگه که ما توی یه سطح کوچیکی متوجه شدیم که حضور زنان به عنوان افرادی در هیئت مدیره تاثیر خوبی روی وضعیت مالی شرکت می‌ذاره و این حائز اهمیته.

در یک تحقیق از PwC نشون داده که حضور زنان در تیم‌های کاری میتونه نرخ موفقیت بالایی رو برای تیم به ارمغان بیاره. همچنین در مطالعه‌ای روی ۴۵۰ هزار شرکت تازه تاسیس به این نتیجه رسیدن که شرکت‌هایی با حضور بیشتر زنان (در بخش مدیریت) تونسته که ۳۲ درصد بهتر نسبت به شرکتی که کاملا به دست مردان مدیریت میشه عمل کنه. 

چند تا مثال ساده از زنانی که در حوزه تکنولوژی تونستن به موفقیت چشمگیری برسن رو اینجا لیست می‌کنم … در رابطه با چند نفرشون به صورت کوتاه میگم اما می‌تونید با سرچ کردن اسماشون توی اینترنت به موفقیت‌هاشون پی ببرید:

  • Jesse Genet
  • Tina Sharkey
  • Amy Chang
  • Emily Weiss

Jesse Genet مؤسس وبسایت Lumi قبلا توی یه شرکتی کار می‌کرده و ظاهرا قرارداد خیلی خوبی داشته اما بیرون میاد و میره سراغ تاسیس شرکت خودش. شرکتی که در این چند سال اخیر به موفقیت‌های خیلی خوبی دست پیدا کرده و تونسته که سرویس‌های جهانی ارائه بده. –وبسایت

Amy Chang مؤسس وبسایت Accompany هستش … این وبسایت یه بانک اطلاعاتی مبتنی بر هوش مصنوعیه که افراد رو براساس سلایق و علایق‌شون به همدیگه مرتبط میکنه همچنین به شرکت‌ها این کمک رو میکنه که آدمای مربوطی رو برای محصولات‌شون پیدا کنه.

اسم هر کدوم از این افراد رو توی گوگل سرچ بکنید می‌تونید کلی اطلاعات راجع بهشون پیدا کنید. 

اسم بردن از این مثال‌ها نشون میده که زنان می‌تونن نقش بسیار مهمی رو در دنیای تکنولوژی داشته باشن. زنان بسیار موفق دیگری نیز وجود دارند که در هیئت مدیره شرکت‌های بزرگی مثل گوگل و فیسبوک حضور دارن Sheryl Sandberg و Marissa Mayer دو تن از این افرادند. Meg Whitman هم داریم که یکی از افراد کلیدی و مهم توی شرکت HP هستش … «به شخصه HP رو دوست دارم (خودم نه نویسنده اصلی)»

خیلی خیلی مهمه که شرکت‌ها بتونند جنسیت‌های مختلف رو در بخش کارمندان و هیئت مدیره استخدام بکنند چون جنسیت ملاکی برای محدودیت‌ فکری نیست!

لینک نوشته اصلی

منتشرشده توسط

Arastoo Abasi

یه نویسنده، وبلاگ‌نویس و توسعه‌دهنده خودآموخته‌ام. کسی که به هنر، برنامه‌نویسی، علوم، فلسفه، ریاضیات، ادبیات و مسافرت خیلی علاقه داره و هر روز سعی می‌کنه که چیزهای جدیدی رو یاد بگیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *