استفاده از فضای خالی در طراحی وبسایت

آیا تا به حال شده که در زمان پایان پروژه فکر کنید که برخی چیزها گم شده‌اند؟ یا دقیق تر بگویم تا به حال شده که فکر کنید طراحی‌تان بسیار خالی و یا بسیار شلوغ است؟ برای ما طراحان سخت است که به این موضوعات فکر نکنیم.

چنین واقعه‌ای نباید برای‌مان خیلی عجیب باشد. جدای از آن تمام تمریناتی که ما در زمینه کارمان انجام داده‌ایم برای آن بوده که فضای سفید و خالی داخل صفحه را پر کنیم. جدای از اینکه هر فردی اساسا چگونه این موضوع را رفع می کند، در این مقاله قصد داریم تا به شما بگوییم که چگونه می شود از فضای سفید یا خالی طراحی‌تان استفاده کنید.

آیا واقعا خالی است؟

آیا تا به حال از فضای خالی به عنوان فضایی بین المان های طراحی فکر کرده‌اید؟ برای بسیاری از طراحان تنها استفاده از فضای خالی برای این کار بوده است. اما در حقیقت این نظر کاملا اشتباه است. باید در نظر بگیرید که فضای خالی فقط یک فضای سفید ساده نیست، بلکه خود این فضای خالی یک المنت در طراحی به حساب می‌آيد.

فضای خالی در واقع به عنوان یک ملات در بین دو آجر و یا یک چسب برای یک شیشه ترک خورده استفاده می شود. در یک پروژه طراحی در حقیقت این فضای سفید حکم نگه داری محتوای صفحه را بعهده دارند و کمک می کنند که اشکال مختلف در یک جریان طراحی قرار بگیرند.

استفاده از فضای خالی در طراحی وبسایت

 درست مانند موزایک هایی که هیچ چیزی بین آنها و یک سطح ارتباطی ایجاد نمی کند، اگر در طراحی‌تان از فضای خالی استفاده نکنید، وبسایت شما شبیه به یک ظرف رنگی رنگی می شود. به عنوان یک طراح باید اهمیت فضای خالی در طراحی را درک کنید و بعد از آن در طراحی های خود به صورت هوشمندانه‌ای استفاده کنید.

تمرکز

خب تا به حال تقریبا متوجه شدیم که اهمیت فضای خالی چقدر است، حال چگونه از آن استفاده کنیم؟

بیاید با یک تمرین ساده شروع کنیم. یک تب جدید در مرورگر باز کنید و بنویسید Google.com. اولین چیزی که می‌بینید چیست؟ من به شما قول می دهم که اولین چیز لوگوی رنگی رنگی گوگل بوده است. این لوگو کجاست؟ مطمئنا در گوشه های وبسایت جایی که معمولا چشم انسان دنبال می کندنبوده! پس چگونه است که چشمان شما سریعا به قسمت مرکزی صفحه خیره می شود؟

استفاده از فضای خالی در طراحی وبسایت

خب نظرتان چیست؟ چرا چنین اتفاقی می افتد؟ گوگل از میزان زیادی فضای خالی استفاده کرده است که باعث می شود به صورتی طبیعی تمام تمرکز شما روی قسمت مرکزی صفحه جلب شود. جایی که شما با یک طراحی مینیمالیستی روبرو می شوید. فضای سفید یکی از المنت های بسیار مهم و در عین حال ساده برای هدایت کردن چشمان مخاطبان وبسایت است.

ما می توانیم از این المنت برای تعیین نقاط حساس در وبسایت استفاده کنیم. با در نظر گرفتن مخاطبان و تمرکز آنها در نقاط حساس وبسایت، می توانیم مطالب مهم و پیغام های پر اهمیتی که می خواهیم کاربر آنها را مشاهده کند را قرار دهیم.

سازمان دهی

بعد از آنکه توانستیم با استفاده از فضای سفید تمرکز کاربر را در منطقه‌ای خاص جلب کنیم، باید بدانید که از فضای سفید می توانیم برای سازمان دهی و دسته بندی المنت های مختلف طراحی استفاده کنیم. درست مانند این است که یک متن بسیار طولانی داریم و می خواهیم برای مدیریت بهتر آن از پاراگراف ها استفاده کنیم. برای اینکار باید در قسمتی از متن فضایی خالی ایجاد کنیم. استفاده از فضای سفید به حد زیادی برای طراحی صفحات با محتوا دسته بندی شده و مرتب مؤثر است.

استفاده از فضای خالی در طراحی وبسایت

یکی از نکات مهمی که هنگام سازمان دهی المنت های مختلف با فضای خالی باید به آن توجه کرد، سازگاری و همخوانی وبسایت است. در نظر گرفتن چنین نکته‌ای برای گروه بندی محتوای وبسایت بسیار مفید است. وقتی که می خواهید از فضای خالی در چیزهایی مانند margin، section، متن و … استفاده کنید، موضوع سازگاری و همخوانی را بسیار جدی بگیرید.

یکی از واقعیات جالب درباره استفاده از فضای خالی در سازمان دهی، پیاده سازی ساده آن است. پس در پیدا کردن تجربیات جدید آسوده باشید.

تاکید -Emphasis-

موضوع تاکید دوباره به مفهوم تمرکز مخاطبان اشاره دارد. فضای خالی برای پابرجا ماندن المنت های طراحی شما بسیار مهم و حیاتی است. در نظر گرفتن این مسئله همراه با آیتم های قبلی مانند سازمان بندی و سازگاری در طراحی به تداوم «جلب توجه مخاطبان» کمک بسیاری می کند.

استفاده از فضای خالی در طراحی وبسایت

زمانی که شما در طراحی خود از فضاهای خالی مؤثراستفاده کنید، مخاطبان فورا با وبسایت شما تعامل برقرار می کنند و آن را چیز آشنایی تلقی می کنند. آنوقت است که کاربر مشتاق به جستجو در وبسایت است. با وجود اینکه ممکن است در وبسایت مشکلات طراحی نیز وجود داشته باشد اما فضای خالی تا حد زیادی کاربر را به تداوم کاوش در وبسایت علاقه‌مند نگه می‌دارد.

همیشه الزام نیست که سفید باشد

نکاتی که در بالا ذکر شد بیشتر در رابطه با این قضیه بود که بتوانیم تمرکز کاربر را روی وبسایت نگه داریم. و عرض کردیم که استفاده از فضای سفید برای این کار بسیار مناسب است. اما به خاطر داشته باشید که فقط بخاطر این که ما می‌گوییم فضای سفید به این مفهوم نیست که حتما باید سفید باشد. هیچ قاعده و یا قانون سختگیرانه‌ای برای اینکه حتما باید در فضای خالی از رنگ سفید یا رنگ بخصوص دیگری استفاده کنید وجود ندارد.

استفاده از فضای خالی در طراحی وبسایت

یک مثال عالی برای این حالت می تواند در سایت هایی باشد که براساس طراحی Single-Page طراحی شده اند. در این طراحی، توسعه دهنده اصلی قصد دارد تا کاربر را تنها در یک صفحه بدون اجبار برای پیمایش در صفحات مختلف به اطلاعات مفید برساند. اینکار لازمه گرفتن توجه مخاطبان وبسایت است و همانطور که می دانید یکی از راه های ساده برای جلب توجه کاربر استفاده از فضای خالی است.

بلاک های محتوایی در وبسایت اغلب اوقات برای همین منظور ایجاد می شوند. استفاده از رنگ های مختلف در این بلاک ها نیز می تواند بخش عظیمی از تمرکز کاربر را به خود جلب کند.

امیدوارم که این نکات برای شما مفید واقع شده باشد و بتوانید با در نظر گرفتن این نکات در استفاده بهینه از فضای سفید وبسایت خود توجه بیشتری کنید.

منبع

منتشرشده توسط

ارسطو عباسی

یه نویسنده، وبلاگ‌نویس و توسعه‌دهنده خودآموخته‌ام. کسی که به هنر، برنامه‌نویسی، علوم، فلسفه، ریاضیات، ادبیات و مسافرت خیلی علاقه داره و هر روز سعی می‌کنه که چیزهای جدیدی رو یاد بگیره و آموزش هم بده.

2 دیدگاه در “استفاده از فضای خالی در طراحی وبسایت”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *