جاوا اسکریپت رو یاد بگیر. قدم بیست و یکم

جاوااسکریپتسلامممممم بچه‌های گل، حالتون چطوره خوبید؟! آقا من شرمنده، خیلی وقته این سری مطلب رو ادامه نمی‌دم ولی خب ببخشید دیگه کاره پیش میاد، البته کار نیست، حالش نبود 😁😁 … خب قسمت بیست و یکم از این دوره رو گذاشتم برای عبارات منظم یا همون Regular Expressions … خب توی تعریف ساده اگه بگم چیه، عبارات ساده یا RegExp دنباله‌ای از کاراکتر‌ها هستند که یک الگوی جستجو رو برای ما می سازند. این الگو می تونه برای جستجو متون و همچنین انجام عملیات جایگزینی استفاده بشه.

ادامه خواندن جاوا اسکریپت رو یاد بگیر. قدم بیست و یکم

ساخت دکمه «برگشت به عقب» با جاوا‌اسکریپت

درسته که خود مرورگر دکمه برگشت به عقب رو داره ولی خب خواستم این رو بگم به عنوان یک تکنیک باحال که توی جاوااسکریپت می‌تونید استفاده کنید. البته بگم که این از همون قدرت مرورگر استفاده می‌کنه و چیزی در خود جاوااسکریپت نیست. در حقیقت از همون محیط مرورگر دریافت میکنه. یه ورودی دکمه درست می‌کنم و یه متنی توش می‌نویسم و روی رویداد onclick دستور جاوااسکریپی رو فراخوانی می‌کنم ببینید:

البته بگم که بنویسید منفی ۲ به دو مرحله قبل برنمی‌گرده 😐 این رو گفتم الکی تلاش نکنید :))

موفق باشید.

منبع

استفاده از یه تابع به عنوان پارامتر تابع بعدی در جاوااسکریپت

خب خب خب، خیلی وقت بود در مورد جاوااسکریپت چیزی ننوشته بودم به همین خاطر خواستم که با یه موضوع باحال باهاتون باشم. اوکی: توی این نوشته می خوام بهتون بگم که چطوری از یه تابع به عنوان ورودی تابع دیگه‌ای استفاده کنید، در مورد کاربردش هم بهتون می‌گم … -بین خودمون باشه، برای قسمت Eventها بهش احتیاج داریم- خب بزارید یه تابع ساده با یه ورودی بسازم:

حالا من یه تابع ساده دارم که یه ورودی می گیره و اون رو چاپ می‌کنه. می‌خوام یه تابعی بنویسم که ورودی اولش یه تابع باشه و ورودی دومش یه آرگومان از تابع اولی. یه ذره پیچیده است فک کنم ولی خب یه ذره سادش می‌کنم:

شما یه تابع دارید با یه ورودی، اسمش رو میزارم تابع ارسطو. حالا یه تابع دیگه می سازیم و دو تا ورودی بهش میدیم. ورودی اولش خود تابع ارسطو باشه و ورودی دومش یه آرگومان می‌تونه باشه از تابع ارسطو:

یه ذره پیچیده است ولی خب یه ذره دقت کنید ساده می تونید متوجه‌ش بشید:

خط اول: تابعی درست کردم به اسم arastoo و یه ورودی بهش دادم به اسم printsometext.

خط دوم: ورودی printsometext رو توی console چاپ می‌کنم.

خط سوم: کروشه بسته :))

خط چهارم: تابع دوم رو با اسم complex درست می‌کنم و دو تا ورودی func1 و input1 رو بهش می‌دم.

خط پنجم: شکل تابعی رو دادم به ورودی ها یعنی تابع func1 فراخوانی شو و ورودی input1 رو دریافت کن.

خط ششم: تابع complex رو فراخوانی کردم با دو ورودی … اولین ورودی باید حتما تابعی باشه که قبلا درست شده و ورودی دوم، باید ورودی تابع اول یعنی arastoo باشه که درست کردیم. در واقع رشته Hello World چاپ شده توی خط آخر همون printsometext مربوط به تابع اولیه است.

امیدوارم متوجه شده باشید: اگر که نه توی نظرات بگید که بیشتر راهنماییتون کنم.

 

خب حالا گفتم ورودی اول تابع complex حتما باید یک تابع باشه. درسته؟ من بجای اینکه تابع اولی رو یه جای دیگه فراخوانی کنم می تونم مستقیم توی خود تابع complex بنویسمش به این صورت:

در صورت تعریف به این صورت دیگه شما نمی تونید از تابع arastoo جای دیگه ای استفاده کنید حالا می تونید تابع رو به صورت ناشناس هم بنویسید یعنی به صورتی که تابع هیچ اسمی نداشته باشه و صرفا یک ورودی باشه به صورت زیر:

به <= دقت کنید.

 

اگر متوجه نشدید، می‌تونید توی نظرات بگید، بیشتر کمکتون کنم :))

 

نصب LAMP در ۶ مرحله ساده

اگه از عاشقای لینوکس باشید و PHP را دوست بدارید و مای‌اس‌کیو‌ال را بطلبید پس باید با LAMP آشنایی داشته باشید. در غیر اینصورت باید بگم که LAMP مخفف Linux Apache MySQL PHP هستش. لینوکس منظور سیستم عامل لینوکس -می‌دونم خودش کرنله-، آپاچی منظور یکی از وب سرورهای دنیای وبه، مای‌اس‌کیو‌ال یکی از قدرتمندترین سیستم های مدیریت بانک اطلاعاتی و در نهایت پی‌اچ‌پی که یک زبان برنامه‌نویسی مبتنی بر وب برای ساخت وبسایت ها و اپلیکیشن های تحت وب. اوکی؟!

خب برای اجرا کردن پی‌اچ‌پی شما نیاز دارید که توی لینوکس یه آپاچی و نسخه‌ای از پی‌اچ‌پی رو داشته باشید. مای‌اس‌کیو‌ال هم برای زمانی که بخواید بانک اطلاعاتی درست کنید لازمتون میشه. برای پیاده سازی LAMP توی لینوکس کافیه که ۶ قدم زیر رو دنبال کنید. تموم شد رفت:

نکته: برای نصب LAMP نیازمند دسترسی Root هستید. SUDO – i

۱- آپاچی رو نصب کن:

۲- پی‌اچ‌پی رو نصب کن:

نکته: دستور بالا پی‌اچ‌پی نسخه ۵ و کتابخانه مرتبط سازی آپاچی و پی‌اچ‌پی را دریافت می‌کند. اما اگر بخواهید که پی‌اچ‌پی نسخه ۷ رو داشته باشید می تونید دستور زیر رو وارد کنید:

۳- مای‌اس‌کیو‌ال رو نصب کن:

نکته: فرایند نصب این مورد خیلی ساده است، فقط یه جایی ازتون می‌خواد که یه رمزی رو وارد کنید، اون رمز مربوط خود مای‌اس‌کیو‌ال هستش. بعد از نصب درصورتی می‌تونید وارد محیط مای‌اس‌کیو‌ال بشید که رمز رو داشته باشید.

۴- سرور رو ریستارت کن:

نکته: غیر از restart دستور start و stop هم موجوده که از طریق اون می‌تونید سرور رو شروع یا متوقف کنید.

۵- آپاچی رو بررسی کن: برای بررسی کردن آپاچی کافیه توی مرورگرتون localhost رو وارد کنید.

۶- پی‌اچ‌پی رو بررسی کن: برید توی پوشه var/www/html اونجا یه فایل php درست کنید و داخلش بنویسید:

حالا اجراش کنید.

برای قسمت ۶ام، اگه کمک نیاز دارید، بیاید ادامه رو بخونید:

  • با دسترسی رووت وارد شید. برای این دستور زیر رو وارد کنید:

ازتون پسورد حساب رووت رو می پرسه وارد کنید و:

  • حالا باید وارد پوشه var/www/html شید. از طریق ترمینال بنویسید:

  •  حالا یه فایل php رو درست کنید و اون رو باز کنید. من از nano برای اینکار استفاده می‌کنم:

  •  در پنجره باز شده بنویسید:

بعد از اون برای ذخیره ctrl+x رو بزنید. بعد از اون y رو بنویسید و در نهایت Enter را بفشارید. 🙃

حالا برید توی مرورگر بنویسید:

منبع همراه با طول و تفسیر از طرف خودم 😍

پایتون رو ران کن توی ویندوزت :))

من از ویندوز خوشم نمیاد. حالا به هر حسابی که می خواید بزارید/ خیلی ها می‌گن مثلا می خوای اینطوری خودت رو باسواد و با کلاس نشون بدی. آره شما راست می‌گید استاد 😉 … به هر حال من عاشق اوبونتو هستم وسلام! :/ … یه مدته سعی می‌کنم پایتون رو یاد بگیرم. البته نمی‌دونم چرا ولی خب تقریبا به تمام زبون ها علاقه دارم از سی بگیر تا پایتون و پی‌اچ‌پی و … ولی خب باید قدم به قدم جلو پیش بریم. داشتم چی می‌گفتم؟!؟ آهان داشتم پایتون رو یاد می‌گرفتم که دانشگاه شروع شدم و ملزم به نصب ویندوز و کار توی محیط ویژوال استدیو شدم. که من متنفرم تقریبا ازش ولی خب مجبورم دیگه :\ باید یه نمره‌ای بگیریم. به همین خاطر ویندوز ۱۰ رداستون۳ رو نصب کردم و کنارش یه اوبونتو زدم ولی خیلی توش لاگ‌این نمی‌کنم ولی در عوض برای دسترسی سریع‌تر به اون UBUNTU مربوط به ویندوز استور رو نصب کردم و یه پایتون ۳ نصب کردم و دارم تو اون محیط پایتون کار می‌کنم و یادش می‌گیریم. ولی خب به خیلی از دوستان پیشنهاد کردم که برن سراغ پایتون یادش بگیرن و از توسعه به کمک سی‌شارپ برای یه مدت کوتاه هم شده دست بردارن. به این خاطر که همشون ویندوز‌ی هستن گفتم یه حالت ساده برای نصب پایتون و اجرای کدها رو توی سیستم عامل ویندوز رو بهشون بگم… خب برای نصب پایتون توی ویندوز راه های مختلفی وجود داره. البته منظورم از نصب پایتون فقط  دریافت پکیج و نصب کردنش نیست. منظورم اینه که بتونید کدها رو اجرا کنید و غیره…. هایییییییی آقایی که معتادی به ویژوال استدیو افزونه‌ی پایتون هست توی محیط ویژوال استدیو می‌تونی نصب کنی … پس بیخیال ادامه این مطلب شو. پیشنهاد من برای کار کردن با پایتون از همین ابتدا اینه که محیط Python 3.6 رو نصب کنن و تموم شد و رفت.

اصلا هم سخت نیست کافیه برید توی صفحه https://www.python.org/downloads و نسخه ۳.۶ رو دانلود کنید … بعد از اون Next … Next … Next …Finish … تمام!

کدهای پایتون رو می‌تونید توی یه فایل .py بنویسید، ذخیره کنید و بعد از اون با همین برنامه بازش کنید، در نهایت هم اجرا میشه ولی راهی که خودم برای یادگیری انتخابش کردم اینه که توی خود این برنامه دستورهام رو می نویسم. خیلی حوصله ذخیره کردن و اجرا و … رو توی این اول کار ندارم :))

دوره آموزشی برنامه‌نویسی جاوااسکریپت

سلــام امیدوارم حالتون خوب باشه! شاد و سرحال باشید. من که خیلی حالم خوبه! تا حالا با دو دوره آموزشی خوب وردپرس و HTML همراهتون بودم و امیدوارم ازشون لذت برده باشید. امروز با یه دوره آموزشی جدید همراهتونم. دوره آموزشی برنامه‌نویسی جاوااسکریپت. یکی از شیرین‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی. اگه وبلاگ رو دنبال کرده‌ باشید می‌دونید که یه مدته قسمت‌های آموزشی جاوااسکریپت رو به صورت متن می‌زارم ولی خب خیلی‌ ها حوصله خوندن مطالب متنی رو ندارن به همین خاطر تصمیم گرفتم که یه دوره آموزشی ویدیویی درست کنم تا ازش لذت ببرید. ولی انصافا بگم این دوره آموزشی خیلی داستان عجیب و غریبی پشتشه:

ادامه خواندن دوره آموزشی برنامه‌نویسی جاوااسکریپت

جاوا اسکریپت رو یاد بگیر. قدم بیستم

هِلو عزیزان مخاطب امیدوارم حالتون خوب باشه … توی این جلسه قصد داریم راجع به حلقه For و While صحبت کنیم. در تعریف حلقه باید بگم که شما می تونید با استفاده از اون یک دستور رو یک بلاک از دستورات رو به صورت تکراری با مقادیر مختلف داده اجرا کنید. خب پس داده ها مثلا مقدار متغیر a بعد از هربار اجرا شدن بلاک کد تغییر می کنه.

ادامه خواندن جاوا اسکریپت رو یاد بگیر. قدم بیستم

جاوا اسکریپت رو یاد بگیر. قدم نوزدهم

در قدم نوزدهم از آموزش جاوا اسکریپت شما رو با استفاده از شرط (دستور if، else ، else if و switch) آشنا می‌کنم و می خوام که به شما بگم چطوری از هرکدومشون و در چه زمانی استفاده کنید. یکی از قسمت های مهم هر زبان برنامه نویسی و در کل خود منطق برنامه نویسی، موضوع شرط هستش. به این صورت که شما یک شرط رو بررسی می کنید و براساس اون شرط ها یک کاری رو در حالت های مختلف انجام می‌دید. ادامه خواندن جاوا اسکریپت رو یاد بگیر. قدم نوزدهم