جاوا اسکریپت رو یاد بگیر. قدم بیست و یکم

جاوااسکریپتسلامممممم بچه‌های گل، حالتون چطوره خوبید؟! آقا من شرمنده، خیلی وقته این سری مطلب رو ادامه نمی‌دم ولی خب ببخشید دیگه کاره پیش میاد، البته کار نیست، حالش نبود 😁😁 … خب قسمت بیست و یکم از این دوره رو گذاشتم برای عبارات منظم یا همون Regular Expressions … خب توی تعریف ساده اگه بگم چیه، عبارات ساده یا RegExp دنباله‌ای از کاراکتر‌ها هستند که یک الگوی جستجو رو برای ما می سازند. این الگو می تونه برای جستجو متون و همچنین انجام عملیات جایگزینی استفاده بشه.

ادامه خواندن جاوا اسکریپت رو یاد بگیر. قدم بیست و یکم

ساخت دکمه «برگشت به عقب» با جاوا‌اسکریپت

درسته که خود مرورگر دکمه برگشت به عقب رو داره ولی خب خواستم این رو بگم به عنوان یک تکنیک باحال که توی جاوااسکریپت می‌تونید استفاده کنید. البته بگم که این از همون قدرت مرورگر استفاده می‌کنه و چیزی در خود جاوااسکریپت نیست. در حقیقت از همون محیط مرورگر دریافت میکنه. یه ورودی دکمه درست می‌کنم و یه متنی توش می‌نویسم و روی رویداد onclick دستور جاوااسکریپی رو فراخوانی می‌کنم ببینید:

البته بگم که بنویسید منفی ۲ به دو مرحله قبل برنمی‌گرده 😐 این رو گفتم الکی تلاش نکنید :))

موفق باشید.

منبع

استفاده از یه تابع به عنوان پارامتر تابع بعدی در جاوااسکریپت

خب خب خب، خیلی وقت بود در مورد جاوااسکریپت چیزی ننوشته بودم به همین خاطر خواستم که با یه موضوع باحال باهاتون باشم. اوکی: توی این نوشته می خوام بهتون بگم که چطوری از یه تابع به عنوان ورودی تابع دیگه‌ای استفاده کنید، در مورد کاربردش هم بهتون می‌گم … -بین خودمون باشه، برای قسمت Eventها بهش احتیاج داریم- خب بزارید یه تابع ساده با یه ورودی بسازم:

حالا من یه تابع ساده دارم که یه ورودی می گیره و اون رو چاپ می‌کنه. می‌خوام یه تابعی بنویسم که ورودی اولش یه تابع باشه و ورودی دومش یه آرگومان از تابع اولی. یه ذره پیچیده است فک کنم ولی خب یه ذره سادش می‌کنم:

شما یه تابع دارید با یه ورودی، اسمش رو میزارم تابع ارسطو. حالا یه تابع دیگه می سازیم و دو تا ورودی بهش میدیم. ورودی اولش خود تابع ارسطو باشه و ورودی دومش یه آرگومان می‌تونه باشه از تابع ارسطو:

یه ذره پیچیده است ولی خب یه ذره دقت کنید ساده می تونید متوجه‌ش بشید:

خط اول: تابعی درست کردم به اسم arastoo و یه ورودی بهش دادم به اسم printsometext.

خط دوم: ورودی printsometext رو توی console چاپ می‌کنم.

خط سوم: کروشه بسته :))

خط چهارم: تابع دوم رو با اسم complex درست می‌کنم و دو تا ورودی func1 و input1 رو بهش می‌دم.

خط پنجم: شکل تابعی رو دادم به ورودی ها یعنی تابع func1 فراخوانی شو و ورودی input1 رو دریافت کن.

خط ششم: تابع complex رو فراخوانی کردم با دو ورودی … اولین ورودی باید حتما تابعی باشه که قبلا درست شده و ورودی دوم، باید ورودی تابع اول یعنی arastoo باشه که درست کردیم. در واقع رشته Hello World چاپ شده توی خط آخر همون printsometext مربوط به تابع اولیه است.

امیدوارم متوجه شده باشید: اگر که نه توی نظرات بگید که بیشتر راهنماییتون کنم.

 

خب حالا گفتم ورودی اول تابع complex حتما باید یک تابع باشه. درسته؟ من بجای اینکه تابع اولی رو یه جای دیگه فراخوانی کنم می تونم مستقیم توی خود تابع complex بنویسمش به این صورت:

در صورت تعریف به این صورت دیگه شما نمی تونید از تابع arastoo جای دیگه ای استفاده کنید حالا می تونید تابع رو به صورت ناشناس هم بنویسید یعنی به صورتی که تابع هیچ اسمی نداشته باشه و صرفا یک ورودی باشه به صورت زیر:

به <= دقت کنید.

 

اگر متوجه نشدید، می‌تونید توی نظرات بگید، بیشتر کمکتون کنم :))

 

دوره آموزشی برنامه‌نویسی جاوااسکریپت

سلــام امیدوارم حالتون خوب باشه! شاد و سرحال باشید. من که خیلی حالم خوبه! تا حالا با دو دوره آموزشی خوب وردپرس و HTML همراهتون بودم و امیدوارم ازشون لذت برده باشید. امروز با یه دوره آموزشی جدید همراهتونم. دوره آموزشی برنامه‌نویسی جاوااسکریپت. یکی از شیرین‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی. اگه وبلاگ رو دنبال کرده‌ باشید می‌دونید که یه مدته قسمت‌های آموزشی جاوااسکریپت رو به صورت متن می‌زارم ولی خب خیلی‌ ها حوصله خوندن مطالب متنی رو ندارن به همین خاطر تصمیم گرفتم که یه دوره آموزشی ویدیویی درست کنم تا ازش لذت ببرید. ولی انصافا بگم این دوره آموزشی خیلی داستان عجیب و غریبی پشتشه:

ادامه خواندن دوره آموزشی برنامه‌نویسی جاوااسکریپت

جاوا اسکریپت رو یاد بگیر. قدم بیستم

هِلو عزیزان مخاطب امیدوارم حالتون خوب باشه … توی این جلسه قصد داریم راجع به حلقه For و While صحبت کنیم. در تعریف حلقه باید بگم که شما می تونید با استفاده از اون یک دستور رو یک بلاک از دستورات رو به صورت تکراری با مقادیر مختلف داده اجرا کنید. خب پس داده ها مثلا مقدار متغیر a بعد از هربار اجرا شدن بلاک کد تغییر می کنه.

ادامه خواندن جاوا اسکریپت رو یاد بگیر. قدم بیستم

جاوا اسکریپت رو یاد بگیر. قدم نوزدهم

در قدم نوزدهم از آموزش جاوا اسکریپت شما رو با استفاده از شرط (دستور if، else ، else if و switch) آشنا می‌کنم و می خوام که به شما بگم چطوری از هرکدومشون و در چه زمانی استفاده کنید. یکی از قسمت های مهم هر زبان برنامه نویسی و در کل خود منطق برنامه نویسی، موضوع شرط هستش. به این صورت که شما یک شرط رو بررسی می کنید و براساس اون شرط ها یک کاری رو در حالت های مختلف انجام می‌دید. ادامه خواندن جاوا اسکریپت رو یاد بگیر. قدم نوزدهم

جاوا اسکریپت رو یاد بگیر. قدم هجدهم

در قدم هجدهم قصد دارم تا شما رو با Boolean آشنا کنم. در حقیقت دستور وقتی مقداری رو بهش می دی به شما میگه که اون مقدار True هستش یا False. خیلی چیز ساده‌ایه و مطمئنا قبلا باهاش کار کردیم. و می دونیم چیه! ولی خب توی وبسایت اصلی این آموزش یه قسمت رو بهش اختصاص داده بودن گفتیم بزاریم که ناراحت نشن.🙂

ادامه خواندن جاوا اسکریپت رو یاد بگیر. قدم هجدهم

جاوا اسکریپت رو یاد بگیر. قدم هفدهم

در جلسه هفدهم می خوایم که راجب به قواعد مرتب سازی آرایه صحبت کنیم. مرتب سازی به این مفهوم که اندیس های آرایه رو در یک شیوه‌ای تغییر بدیم. برای مثال اگه اندیس ها توشون از رشته استفاده میشه بیایم که اون اندیس ها رو به صورت الفبایی مرتب سازی کنیم.

ادامه خواندن جاوا اسکریپت رو یاد بگیر. قدم هفدهم