لینوکس (یک) 🐧: ویدیوکست 📹: ۱۹ دستور ساده ترمینال

خب ماجرا از چه قراره، توی مطلب «به به! قسمت ویدیوکست رو راه‌اندازی کردم 🤓» گفتم که یه کانال یوتیوب راه‌اندازی کردم و اون‌جا یه پلی‌لیست رو ایجاد کردم به اسم ویدیوکست📹 که اونجا می‌تونید ویدیوهای تقریبا آموزشی و باحال وبلاگ رو ببینید. به عنوان اولین ویدیو تصمیم گرفتم که آموزش کار با ۱۹ دستور ساده ترمینال لینوکس رو ضبط کنم. البته قرار بود این ۱۹ دستور رو به صورت نوشتاری بنویسم ولی خب احساس کردم خیلی خسته کننده میشه، یه مطلب رو هم قبلا در  مطلب «لینوکس (یک) 🐧: دستور pwd و cd» منتشر کردم ولی خودم خیلی جذابش ندونستم یا بهتر بگم خواب آور بود 😴 … لینوکس جذابه نباید اینجوری باشه ☺️.

ادامه خواندن لینوکس (یک) 🐧: ویدیوکست 📹: ۱۹ دستور ساده ترمینال

تفاوت گنو/لینوکس و لینوکس

وقتی پیش بعضی‌ها از کلمه «لینوکس» استفاده می‌کنی، ذهنشون به سمت یک سیستم عامل می‌ره، اما عزیز من بزار برات توضیح بدم که لینوکس یک سیستم عامل نیست. توی این مطلب می‌تونیم بفهمیم که لینوکس دقیقا چیه و اینکه چه تفاوتی با گنو/لینوکس داره!

ادامه خواندن تفاوت گنو/لینوکس و لینوکس

لینوکس (یک) 🐧: دستور pwd و cd

همه چی توی لینوکس شامل فایل و پوشه هستش، مطمئنا شاید خیلی خوب این موضوع رو متوجه نشید اما در مورد این قضیه همه چیز رو در آینده نزدیک خواهم گفت ☺️ … هر کدام از فایل‌های لینوکس در یک سیستم درختی از پوشه‌ها ذخیره میشه، در ابتدای این پوشه‌ها، پوشه اصلی قرار داره که ما اون رو روت یا root می‌خونیم. در خود این پوشه روت شما می توانید فایل‌ها و پوشه‌های بیشتری رو ذخیره کنید و به همین صورت ادامه بدید. در حالت زیر می تونید بیشتر متوجه این قضیه بشید.

ادامه خواندن لینوکس (یک) 🐧: دستور pwd و cd

لینوکس (یک) 🐧: آشنایی با محیط متنی

ساختار یک سیستمخب خب سلام می‌گم به همتون و خوش اومدید به مرحله اول از آموزش لینوکس البته این مثل اندیس آرایه‌ست که از صفر شروع میشه در واقع حالا شما توی خونه‌ی دوم -شمردن بشرگونه- و یا شماره یک -شمردن آرایه‌گونه- هستید. خب توی قسمت قبلی یه ویدیو آخر نوشته گذاشتم که با اون می تونید اوبونتو رو نصب کنید. به قول جادی، اولین مرحله برای یادگیری لینوکس همون نصبشه! به همین سادگی 😁 … خب توی این مرحله می خوایم با محیط متنی لینوکس آشنا بشیم یعنی با ترمینال کار کنیم! البته می تونید از اون هم استفاده نکنید می تونید مستقیم وارد قسمت متنی بشید و هیچ کاری به محیط گرافیکی و اپلیکیشن ترمینال نداشته باشید ولی خب در نهایت همش یکیه! یکی نیست منظورم اینه خروجی دستورتون یکی خواهد بود -تاحدی؟! شاید،نه!- بیخیال! بریم واسه قسمت اول از لینوکس یک!

ادامه خواندن لینوکس (یک) 🐧: آشنایی با محیط متنی

لینوکس (صفر) 🐧: ردهت، فدورا، آرچ و اوپن‌سوزه

خب کجا بودیم؟ آهان! قرار شد که توی این جلسه در مورد توزیع‌های دیگر واقع در لیست‌مان حرف بزنیم و باهاشون یه ذره وَر بریم. خب این سری از مطلب که آخرین مطلب از معرفی توزیع‌ها خواهد بود در مورد توزیع‌های حرفه‌ای‌تر نسبت به موارد قبلی حرف می‌زنیم -البته من نمی‌گم حرفه‌ای، ولی خب حرفه‌ای ها معمولا از این نسخه‌ها استفاده می کنند، ما که حرفه ای نیستیم، نمی‌دونیم 🙄 – این توزیع‌ها عبارت هستند از ردهت، فدورا، آرچ، جنتو و اوپن‌سوزه.

ادامه خواندن لینوکس (صفر) 🐧: ردهت، فدورا، آرچ و اوپن‌سوزه

لینوکس (صفر) 🐧: دبیان، اوبونتو و مینت

دبیان، اوبونتو و مینتهمونطور که گفتم، هدف این سری از آموزش‌ها این نیست که شما به صورت استاندارد با لینوکس آشنا بشید، من خیلی حوصله این جور چیزها رو ندارم، بیشتر سعی می‌کنم چیزهایی رو یاد بگیرم در این زمینه که کاربردی باشه. خب توی این قسمت قصد داریم با سه توزیع معروف دبیان، اوبونتو و مینت آشنا بشیم. یک چیز دیگه رو قبل از این بگم. ببینید ما لینوکس به معنای یک سیستم عامل کامل رو نداریم، لینوکس تنها یک کرنله، برنامه‌های کاربردی که کنار اون قرار می‌گیرند و مواردی غیر از این باعث می‌شن که لینوکس تبدیل به یک سیستم عامل بشه. خب این چیزها «گنو» نام دارند. در حقیقت گنو مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی و آزاد است که شامل مواردی مانند کامپایلر، ویرایشگر و… می شود. در کنار هم قرار دادن گنو و لینوکس با همدیگر سیستم عاملی ایجاد میشه که ما اون رو گنو/لینوکس می‌نامیم. پس از این به بعد با واژه گنو/لینوکس همراه خواهیم بود. ادامه خواندن لینوکس (صفر) 🐧: دبیان، اوبونتو و مینت

لینوکس (صفر) 🐧: تاریخچه و انتخاب توزیع

آموزش لینوکسمن متاسفانه یا خوشبختانه آدمی‌ام که از مدرک آکادمیک و این چیزا خوشم نمیاد. می‌تونه دلیل هم داشته باشه ولی خب اینجا جاش نیست. مدرک‌های لینوکس که به صورت رسمی از طرف یه سازمان کانادایی به اسم LPI ارائه میشه، سرفصل‌های مختص به خودش رو داره که می‌تونید اونا رو دنبال کنید ولی توی این مجموعه مطلب لینوکسی، قصد ندارم که راجع به مواردی که برای شرکت در آزمون نیاز دارید بگم، بلکه می‌خوام مطالب شیرین و باحالی رو که نیاز هست در مورد لینوکس بدونید بگم. این دوره به بخش‌های مختلفی تقسیم میشه که اولین بخش‌ش لینوکس (خالی) یا لینوکس (صفر) نام گذاری میشه. بعد از این مجموعه چند قسمتی وارد بخش اول یا لینوکس (یک) میشم و همینطوری ادامه می‌دیم. توی این دوره قراره که کلی جذاب باشیم و به مطالب جذابیت بدیم، پس نگران خسته کننده بودنش نباشید. خودتون که من رو می‌شناسید 🙂 آدم فان‌ی هستم (البته فقط توی دنیای مجازی، توی واقعی نمی‌دونم!). پس بریم که بریم:

اول از همه منبع: به عنوان کسی که به حقوق دیگران احترام می‌زارم و اون رو ارجعیت همه کارهام می‌دونم باید منبع این دسته از مطالب رو بگم! این مجموعه از وبسایت https://linuxjourney.com گرفته شده. مجموعه مطالب داخل این وبسایت خیلی خوشگل و قشنگ دسته‌بندی شده و می‌تونید شما هم از اونا استفاده کنید. مواردی که توی این نوشته‌ها گفته می‌شه منبع اصلی‌ش وبسایتی بود که گفتم ولی خیلی وقت‌ها شاید نوشته‌ها رو صرفا از یه ترجمه ساده‌ هم با اضافه کردن محتوای بیشتر جذاب‌تر کنم. ادامه خواندن لینوکس (صفر) 🐧: تاریخچه و انتخاب توزیع

نظرتون در مورد پلی کردن موسیقی توی ترمینال لینوکس چیه؟

ههههه، عجب چیزایی پیدا میشن. به حق چیزای ندیده و نشنیده. ههههه! چرا اینقدر می‌خندی خب؟! نمی‌دونم. شاید الکی! داری چی‌ می‌گی با خودت؟ هیچی!

  • خیلی باحاله شما تصور کن که موسیقی رو توی محیط ترمینال پخش کنی. البته خیلی هم باحال نیست خب دیگه یه اسکریپته اجرا میشه و به کمک یه کتابخونه‌ای موسیقی رو اجرا میکنه… من دو راه برای این پیدا کردم که یکیش استفاده از پاکت moc هستش و دومی Sox. خیلی هم خوب.
  • برای نصب مورد اولی یعنی همون moc توی ترمینال دستور زیر رو بنویسید:

بعد برای اجراش بنویسید mocp … خیلی هم خوب. محیطی مثل زیر رو براتون باز میکنه:

Mocp Environment in Termial

خب با کلیدهای Arrow کار کنید و مسیرتون رو پیدا کنید. ساده است. برای خارج شدن هم یه بار دکمه Q را فشار نمودن کنید 😁.

  • مورد دوم که همون Sox هستش و خودم ازش استفاده می کنم و خیلی خوشمزه تر و ساده تر هستش و … وااااایی چقدر حرف میزنه این یارو! کی؟ تو رو می گم دیگه! آهان. داشتی می‌گفتی. بله برای نصب این پاکت دستور زیر رو وارد کنید:

 

حالا خب این دستور دو تا چیز رو نصب می کنه یکی خود Sox یکی هم ام پی‌ تری انکودر libsox-fmt-mp3 … این هم از این. برای اجرا کردن باید با دستور cd وارد اون قسمتی بشید که فایل های ام‌پی‌تری توش قرار داره و بعدش مثلا بنویسید play 1.mp3 اینجوری فایل 1.mp3 اجرا میشه. حالا اگه خواستید همه با هم اجرا بشه بجای نام فایل و نقطه علامت * رو بنویسید که نشونه All هستش؛ play *mp3 … تموم شد رفت.

دوست دارم بیشتر حرف بزنم ولی میدونم وراجی می‌کنم. پس شما رو برای مطالعه بیشتر می‌فرستم به این لینک و این لینک. و اینکه شاید این لینک براتون مفید باشه … خیلی حرف میزنم نه؟ بیخیال مهم نیست اومدیم که حرف بزنیم.