تئوری میمون نامحدود به زبون ساده

امروز صبح که از خواب بیدار شدم مطابق با همیشه جلوی لپ تاپ نشستم و مشغول صبحونه خوردن شدم. یه وبسایت رو مطالعه می‌کردم که یهو یه سری چیزها به نام Infinite monkey theorem اومد جلو چشم. جذاب بود خوندم و تا حدی درکش کردم. یه جستجوی ساده توی گوگل انجام دادم و به چند تا موضوع جذاب دیگه رسیدم. حالا بیایید بهتون بگم که قضیه این تئوری از چه قراره!

تئوری میمون نامحدود

به زبون خیلی ساده: تئوری میمون نامحدود میگه که اگه به یه میمون (کنایه از میمون، منظور از هرچیزی که به صورت تصادفی یه سری حروف رو وارد کنه) یه تایپ رایتر بدید و زمان نامحدودی رو در اختیارش قرار بدید، در نهایت می‌تونه نمایشنامه هملت شکسپیر رو بنویسه. مسلما برای رسیدن به این تئوری نمیشه اون رو عملا تست کرد چون که زمان بسیار زیادی می‌خواد، زمانی فراتر از تصور زمین! برای همین میاییم از یه فرمول خیلی ساده استفاده می‌کنیم:

تصور کنید که احتمال بارش باران توی ایران 0/20 درصد باشه و احتمال بارش باران توی صحرای آفریقا 0/001 هزارم. حالا یه سوال، چقدر شانس این وجود داره که همزمان هم توی ایران و هم توی صحرای آفریقا بارون بباره؟ جواب از ضرب دو مقدار به دست می‌آد. یعنی:

0/001 * 0/20 = 0/00002

حالا بیایید سراغ میمون‌مون برگردیم. تصور کنید که ۵۰ کلید روی تایپ رایتر برای میمون قرار گرفته شده و قصد داریم که Arastoo رو برامون بنویسه. در این صورت شانس وارد کردن حرف A (بدون حساسیت به بزرگی و کوچکی متن) برابر با 1/50 است. میشه 0/02 درصد رو هم در نظر گرفت. حالا برای نوشتن Arastoo که هفت حرف داره باید مقدار 1/50 رو هفت بار در خودش ضرب کنیم یا اینکه بتوان هفت برسونیم. اینطوری شانس نوشتن Arastoo توسط یه میمون به دست میاد.

حالا فکرش رو بکنید بجای Arastoo باید نمایشنامه هملت نوشته بشه! فوق العاده زیاد میشه. یه برنامه ساده پایتون برای محاسبه شانس نوشتن Arastoo هم نوشتم که می‌تونید اینجا ببینید:

def monkey_theory(a):
	return 1/50 ** len(a)

print (monkey_theory('Arastoo'))
print (monkey_theory('A'))

مطالعه بیشتر

منتشرشده توسط

Arastoo Abasi

یه نویسنده، وبلاگ‌نویس و توسعه‌دهنده خودآموخته‌ام. کسی که به هنر، برنامه‌نویسی، علوم، فلسفه، ریاضیات، ادبیات و مسافرت خیلی علاقه داره و هر روز سعی می‌کنه که چیزهای جدیدی رو یاد بگیره.

3 دیدگاه در “تئوری میمون نامحدود به زبون ساده”

  1. هر چند در تئوری جالبه، اما بیایید با هم صادق باشیم: اگر به یک میمون میلیون‌ها سال هم زمان بدید، حتی شانس اینکه 10 تا کلمه پشت سر هم بنویسه که معنار باشن هم کمه. چه برسه به هملت. اصلاً به این فکر کنید که چقدر شانس داره این میمون دکمه اسپیس رو بزنه.

    1. سعید جان از نظر ریاضیات و اعداد این موضوع اثبات شده‌س و هیچ شکی درش نیست. اما از نظر فیزیک به دلیل اینکه فیزیک جدای از اعداد مقوله‌های خیلی زیاد دیگه‌ای رو در نظر می‌گیره مثل زمان، مکان و… این مسئله امکان‌پذیر نیست. اما همونطور که گفتم این قضیه اثبات شده‌س از نظر ریاضیات. لینک آخری که گذاشتم رو کامل بخون متوجه میشی دقیقا چی می‌گم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *