لینوکس (یک) 🐧: آشنایی با محیط متنی

ساختار یک سیستم

خب خب سلام می‌گم به همتون و خوش اومدید به مرحله اول از آموزش لینوکس البته این مثل اندیس آرایه‌ست که از صفر شروع میشه در واقع حالا شما توی خونه‌ی دوم -شمردن بشرگونه- و یا شماره یک -شمردن آرایه‌گونه- هستید. خب توی قسمت قبلی یه ویدیو آخر نوشته گذاشتم که با اون می تونید اوبونتو رو نصب کنید. به قول جادی، اولین مرحله برای یادگیری لینوکس همون نصبشه! به همین سادگی 😁 … خب توی این مرحله می خوایم با محیط متنی لینوکس آشنا بشیم یعنی با ترمینال کار کنیم! البته می تونید از اون هم استفاده نکنید می تونید مستقیم وارد قسمت متنی بشید و هیچ کاری به محیط گرافیکی و اپلیکیشن ترمینال نداشته باشید ولی خب در نهایت همش یکیه! یکی نیست منظورم اینه خروجی دستورتون یکی خواهد بود -تاحدی؟! شاید،نه!- بیخیال! بریم واسه قسمت اول از لینوکس یک!

اولین مرحله از یادگیری این هستش که بفهمیم شل یا Shell یا پوسته چی هستش! به زبون خیلی ساده پوسته یه برنامه‌ای هستش که دستوراتی رو از کیبورد شما می خونه و اون‌ها رو برای اجرا شدن به سیستم عامل یا بهتر بگیم کرنل می فرسته! خیلی ساده و بدون هیچ ابهامی! تصور کنید یکی با مشت می زنه توی قفسه سینه‌تون. این درد از پوسته وارد درون‌تون میشه و قلبتون رو به درد میاره! چه وحشتناک!! اینم از مثال آوردن‌های من مثل آدم یه مثال بیار خب!😅 … اگه توی محیط گرافیکی گنو/لینوکس کار کرده باشید ممکنه که با اسم چیزی شبیه به ترمینال یا Terminal آشنایی داشته باشید یا اینکه باهاش برخورده باشید … به هر حال یه بار دیدیدش حتما! این اپلیکیشن در حقیقت پوسته رو برای شما پیاده سازی می کنه نه پیاده سازی نه، در اختیارتون قرار میده! پوسته خودش پیاده سازی شده، برای دسترسی بهش از ترمینال استفاده می کنید. حالا توی بعضی از توزیع‌ها ممکنه اسمش یه چیز دیگه هم باشه! خب توی این قسمت همونطور که گفتم در مورد این پوسته حرف می زنیم و اون رو می‌شکافیم. (عجب فعلی، بین خودمون باشه) … در این دوره از چیزی به اسم بش یا bash یا Bourne again shell یا ترجمه فارسی‌ش رو دقیقا نمی دونم چی میشه -بورن دوباره پوسته است- استفاده می کنیم. برای حقیقت پوسته یا شل‌ی که توی لینوکس استفاده می‌کنیم از خود یونیکس استفاده می‌کنه ولی خب این نسخه در اصل مال اونجاست در نهایت bash تغییراتی نسبت به اون نسخه اصلی داشته. مهم نیست این‌ها فعلا بیاید کمی با بش و دستورها آشنا بشیم:

خب ترمینال رو باز کن. برای اینکار سرچ کن Terminal یا اینکه CTRL+ALT+T رو بزن. بعد از اون قالب متنی شبیه این رو می بینی:

username@hostname:current_directory $

خب این قالب یعنی دقیقا چیزی نیست که میبینید. توی قسمت اول نام کاربری خودتون رو می‌بینید. بعد از علامت @ نام میزبان‌تون که اگه روی کامپیوتر شخصی باشید که فکر می کنم هستید چیزی خواهد بود که موقع نصب خودتون به فیلد Your computer name in network مقدار دادید. بعد از اون دو نقطه : و مسیر جاری. ممکنه که علامت تیلدا رو ببینید این بدان معناست که توی مسیر Home قرار دارید. در آخر هم یه علامت دلار‌ساین یا $ می‌بینید که بدین معناست شما کاربر عادی یا standard سیستم هستید. به این قالبی که می‌بینید می‌گن prompt یا آماده … حالتی که آماده است (شاید!) در حال حاضر سیستم من به صورت زیر نشون‌ش می‌ده:

helloworld@My-PC ~ $

حالا بیاید با یه دستور ساده و اولیه کار کنیم … دستور echo هاهاها … با این دستور می تونید چاپ کنید 🙂

$echo hello world

خیلی هم ساده و خوشمزه! خب تا قسمت بعدی از آموزش لینوکس (یک) فعلا 🙏😎😍

بدون دیدگاه برای لینوکس (یک) 🐧: آشنایی با محیط متنی

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *