جاوا اسکریپت رو یاد بگیر. قدم بیست و یکم

جاوااسکریپتسلامممممم بچه‌های گل، حالتون چطوره خوبید؟! آقا من شرمنده، خیلی وقته این سری مطلب رو ادامه نمی‌دم ولی خب ببخشید دیگه کاره پیش میاد، البته کار نیست، حالش نبود 😁😁 … خب قسمت بیست و یکم از این دوره رو گذاشتم برای عبارات منظم یا همون Regular Expressions … خب توی تعریف ساده اگه بگم چیه، عبارات ساده یا RegExp دنباله‌ای از کاراکتر‌ها هستند که یک الگوی جستجو رو برای ما می سازند. این الگو می تونه برای جستجو متون و همچنین انجام عملیات جایگزینی استفاده بشه.

Regular Expressions چیست؟

خب چی چیست؟ یه بار گفتم دیگه :)) اوکی یه بار دیگه کاملتر، همونطور که گفتم Regular Expressions یه الگوی جستجو رو برامون درست می کنه، خب این الگو به چه دردمون می‌خوره؟ وقتی ما می خوایم توی یک داده‌ای دنبال یه متنی چیزی بگردیم این الگو‌ها بهمون کمک می کنه که تعیین کنیم دنبال چه چیزی هستیم. این الگو می تونه یک کاراکتر ساده باشه و یا اینکه چیز پیچیده‌تری هم باشه. از Regular Expressions میشه هم برای پیدا کردن متن و هم برای جایگزین کردنشون استفاده کرد. تفهیم شد؟! 🤓

توی حالت کلی‌ش اگه توضیح بدم، Regular Expressions ظاهری شبیه به کد پایین داره:

خب توی Regular Expressions بالا arastoo نقش الگو رو بازی می کنه، یعنی اینکه الگوی ما برای انجام یک کاری هستش! i هم یه اصلاح کننده یا modifier هستش توی این Regular Expressions به این معناست که به بزرگی و کوچکی حروف حساس نباشه.

توی Regular Expressions دو متد اصلی برای رشته استفاده میشه که شامل: search() و replace() میشه.

متد اولی برای جستجو و پیدا کردن موقعیت مکانی یک کلمه یا کاراکتر در یک رشته استفاده میشه، اگه پیداش نکنه مقدار منفی یک رو برگشت میده.

متد دومی اول یه متن یا رشته رو پیدا میکنه بعدش اون رو با مقدار ورودی جایگزین میکنه.

متد Search()

البته این متد می تونه یه رشته رو هم به عنوان ورودی بگیره، خودش اون رو مستقیم به Regular Expressions تبدیل میکنه، پس مشکلی نخواهد بود.

ولی توی این حالت بزرگی و کوچکی مهم است.

متد replace()

درست مثل قبلی این متد هم می تونه بجای یه Regular Expressions یه رشته رو به عنوان ورودی اول بگیره ولی خب باز هم همون مشکل قبلی یعنی حساسیت به بزرگی و کوچکی پیش میاد! البته مشکل نیست، ولی خب دقیق‌تر باید عمل کنید.

خب مقدمات و کلیت ماجرا رو یاد گرفتید، اگه دوست داشتید بیشتر بدونید می‌تونید به این لینک از w3schools مراجعه کنید.

منتشرشده توسط

ارسطو عباسی

یه نویسنده، وبلاگ‌نویس و توسعه‌دهنده خودآموخته‌ام. کسی که به هنر، برنامه‌نویسی، علوم، فلسفه، ریاضیات، ادبیات و مسافرت خیلی علاقه داره و هر روز سعی می‌کنه که چیزهای جدیدی رو یاد بگیره و آموزش هم بده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *