گنو عشق است + لینوکس عشق است

تفاوت گنو/لینوکس و لینوکس

وقتی پیش بعضی‌ها از کلمه «لینوکس» استفاده می‌کنی، ذهنشون به سمت یک سیستم عامل می‌ره، اما عزیز من بزار برات توضیح بدم که لینوکس یک سیستم عامل نیست. توی این مطلب می‌تونیم بفهمیم که لینوکس دقیقا چیه و اینکه چه تفاوتی با گنو/لینوکس داره!

لینوکس یه سیستم‌ عامله؟!


لینوکس به تنهایی یک سیستم عامل نیست! در حقیقت لینوکس یه هسته یا کرنل هستش که بخش اصلی از هر سیستم عاملی به حساب می‌آد و وظیفه‌ش هم ارتباط برقرار کردن بین لایه‌های مختلف یک کامپیوتره! (البته فراتر از این ماجراست که می‌تونید توی مبحث سیستم عامل دنبال کنید). در کنار هسته بخش های دیگه‌ای مثل کامپایلر، Bash و… وجود داره که توسط توسعه دهندگان دیگه‌ای ایجاد میشه. توزیع‌های موجود تمام این موارد را با همدیگر در کنار هسته لینوکس قرار می‌دهند و یک سیستم عامل کامل رو ایجاد می‌کنن!

پروژه گنو


محبوبیت و موفقیتی که امروز لینوکس به اون رسیده تنها به خاطر هسته لینوکس نیست، بلکه بخاطر پروژه گنو هم هستش که توی سال ۱۹۸۴ توسط ریچارد استالمن توی MIT درست شد. با این پروژه استالمن قصد داشت تا یک سیستم عامل کامل آزاد رو ارائه کنه. گنو مخفف گنو ایز نات یونیکس یا GNU is NOT UNIX هستش که این نامگذاری به این دلیله که سیستم عامل گنو از یونیکس جداست. تا سال ۱۹۹۱ گنو تقریبا کامل شده بود کامپایلر وجود داشت، کامند لاین بود و … اما بخش مهمی از اون وجود نداشت و اون هم کرنل یا همون هسته سیستم عامل بود!

لینوکس وارد می‌شود 😍


توی ۱۹۹۱ وقتی که لینوس توروالدز اولین نسخه از لینوکس رو منتشر کرد، ابزارهای لازم رو برای ایجاد یک سیستم عامل کامل در اختیار داشت. وقتی که توسعه دهندگان این رو متوجه شدند، همه این موارد رو در کنار هم اسمبل کردن و در نهایت سیستم عامل کامل گنو/لینوکس رو ساختن. البته همونطور که گفته شد الان لینوکس‌ش می‌نامند🙄 که اشتباهه! چون لینوکس به کرنل اشاره می‌کنه نه به سیستم عامل!

 

حرف آخر


لینوکس سیستم عامل نیست! یه هسته است که هزاران توزیع از اون قدرت می‌گیرند!

 

منبع

منتشرشده توسط

ارسطو عباسی

یه نویسنده، وبلاگ‌نویس و توسعه‌دهنده خودآموخته‌ام. کسی که به هنر، برنامه‌نویسی، علوم، فلسفه، ریاضیات، ادبیات و مسافرت خیلی علاقه داره و هر روز سعی می‌کنه که چیزهای جدیدی رو یاد بگیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *