Enjoy-Being-Alone

چگونه از ‘تنها بودن’ لذت ببریم

فرقی نمی‌کنه که برای مدتی دوست پسر یا دختر داشتید و الان از دستشون دادید یا اینکه چنین اتفاقی برای خونواده یا دوستاتون افتاده باشه، از این ماجراها به بعد می‌تونی که از تنهایی‌هات لذت ببری. این رو در ذهن داشته باشید که اگرچه انسان یک موجود اجتماعیه اما به این معنی نیست که خارج از اجتماع نمی‌تونه خوشحال باشه. . من با این مطلب و توی سه بخش قصد دارم راهکارهایی برای لذت بردن از عالم تنهایی رو بهتون معرفی کنم. برو که بریم 🙂

بخش اول – یاد بگیر که عاشق تنهایی‌ت باشی

چگونه از 'تنها بودن' لذت ببریم

۱- یاد بگیر که تنهایی رو بپذیری. تنهایی زمان بسیار خوبیه برای فکر کردن. برای عمیق اندیشیدن به موضوعات مختلف. در دنیای که همه رو رقابت و سرعت تمرکز دارن، تنهایی می‌تونه عامل خیلی مؤثر و گران‌بهایی برای رشد شما باشه.
• راحت بودن با تنهایی علامتی از سلامت درون شماست!

چگونه از 'تنها بودن' لذت ببریم

۲- سعی کنید که شاد خوش‌بین باشید. خوشحالی از درون میاد و ربطی به موقعیت شما نداره. از تنهایی به عنوان یه بهانه برای خوشحال نبودن در زندگی استفاده نکنید! انتخاب کنید که چیزهای خوبی رو در زندگی ببینید و روی داشتن نمایی خوش‌بینانه تمرکز کنید.

چگونه از 'تنها بودن' لذت ببریم

۳- در رابطه با زندگی و چیزهای بزرگ در جهان فکر کنید. برخی اوقات که تنها هستید فرصت بسیار خوبی برای تمرکز کردن روی اندیشیدن در مورد چیزهای مختلف دارید. از این زمان برای درون‌گرایی‌تان استفاده کنید و در مورد زندگی‌تان فکر کنید. گذشته، حال و اهداف آینده‌تان را در نظر بگیرید.
• بیشتر از این‌ها تفکر یکی از کلیدهای اصلی برای خودسازی است. به چیزهایی که شما را تبدیل به شما می‌کند، فکر کنید. به چه چیزی اعتقاد داری؟ چرا؟ آیا چیزی وجود داره که در زندگی تو درست به نظر نمیاد؟

چگونه از 'تنها بودن' لذت ببریم

۴- از بررسی کردن بیش از حد چیزها خودداری کنید. مشاهده و خوندن تجربیات، حس و حال‌ها، اندیشه و نگرش‌های دیگران و قضاوت کردن در مورد اون‌ها آسونه، اما تنها چیزی که به شما می‌بخشه، نگرش منفیه. این موضوع به سرعت می‌تونه به یه فعالیت منفی تبدیل بشه و شما رو به ضرر برسونه. این موضوع رو قبول کنید که شما همه واقعیت‌ها رو نمی‌دونید و خیالتون رو راحت کنید.

چگونه از 'تنها بودن' لذت ببریم

۵- هرکاری که با دیگران انجام می‌دادید رو انجام بدید. همیشه یه دوست و یه پارتنر خوب وجود ندارد، اما عادت‌ها و فعالیت‌های شما همیشه همونجای همیشگی هستند. خودتون رو عقب نکشید! بیرون برید و از فعالیت‌های بیرونی لذت ببرید.
• برای مثال، اگه همیشه قبلا با پارتنرتون به سینما و رستوران می‌رفتید حالا خودتون رو به اونجاها ببرید. چه لذتی داره وقتی می‌تونید با کمال آرامش با دست بعضی چیزها رو ناخونک بزنید یا با صدای بلند چیپس بخورید؟ حال نمیده؟ :))

چگونه از 'تنها بودن' لذت ببریم

۶- ۳ بار در هفته تمرین کنید (حداقل). تمرین کردن نه تنها به شما کاری رو برای انجام دادن میده بلکه به سلامت و حس و حالتون هم کمک می‌کنه. سه تا ۳۰ دقیقه‌ای وقت برای یک هفته تمرین‌تون بذارید. می‌تونید به یه باشگاه برید و یا اینکه می‌تونید توی خونه تمرین کنید.
• سعی کنید لذت بیشتری رو در تمرین‌های ساده پیدا کنید. می‌تونید یه دوچرخه بگیرید و با همسایه‌تون به دوچرخه‌سواری برید و لذت ببرید.
• استوار باشید. تمرین‌ها سختکوشی و مقاومت می‌خواهد. پس یه برنامه بچینید و به اون برنامه بچسبید و ولش نکنید. ابتدا خیلی به سادگی و آسونی شروع کنید تا بتونید بعدا محدودیت‌هاتون رو پیدا کنید و روی اونا کار کنید. می‌تونید به یه باشگاه هم برید و دوستای تازه پیدا کنید.

چگونه از 'تنها بودن' لذت ببریم

۷- زمان‌هایی رو در بیرون و طبیعت بگذرونید. دنیای خیلی خیلی بزرگی اون بیرون منتظر شماست، شما فقط یه جزء کوچک از اون رو دیدید. آخرای روز توی خونه نمونید. بیرون برید،‌ مردم رو فراموش کنید و از چیزهایی که زندگی و دنیا بهتون میبخشه لذت ببرید. بعد از اینکه این کار رو انجام دادید مردم می‌خوان شما رو بشناسن و با شما ملاقات کنند.

چگونه از 'تنها بودن' لذت ببریم

۸- داوطلب بشید. انجام کارهایی توی خیریه‌ها می‌تونه احساس خوبی رو در شما بوجود بیاره. همچنین راه‌حل خوبی برای برگشتن پیش مردم و ملاقات کردنشونه. می‌تونید یه سرچ کنید و خیریه‌ها و کارهای داوطلبانه‌ای که اطرافتون انجام میشه رو پیدا کنید. می‌تونه هر کاری باشه، از بیمارستان باشه تا بودن توی یه تیم ورزشی و… .

بخش دوم – کارهای خلاقانه رو انجام بدید

چگونه از 'تنها بودن' لذت ببریم

۱- یه داستان، گزارش و یا مطلب وبلاگی رو بنویس تا بتونی احساسات‌ت رو نشون بدی. نوشتن جدای از اینکه تخیلاتتون رو بالا می‌بره، می‌تونه شما رو خوشحال نگه‌ داره و خوش‌بین‌ترتون بکنه. می‌تونید شعر بنویسید و یا اینکه شروع به نوشتن تحقیق در رابطه با یه چیزی بکنید.

چگونه از 'تنها بودن' لذت ببریم

۲- کتاب بخونید تا سرگرم شید. می‌تونید رمان‌های کلاسیک، داستان‌های عملی تخیلی، شعر و… رو مطالعه کنید. تنها بودن زمان خیلی خوبی برای مطالعه کردنه. جدای از اینکه تفریح خوبیه خیلی لذت بخش هم است. می‌تونید به عنوان self-education به این موضوع هم نگاه کنید. کتاب‌های صوتی هم برای تنبل‌ها انتخاب خوبیه :).

چگونه از 'تنها بودن' لذت ببریم

۳- به موسیقی که حالتون رو خوب می‌کنه گوش بدید. مهم نیست که چه موسیقی دوست دارید، می‌تونید از تنها بودن وقتی یه آهنگ خوب پخش میشه لذت ببرید. موسیقی‌هایی که ازشون لذت می‌برید و یاد خاطرات خوب گذشته میندازدتون رو انتخاب کنید.
• گوش دادن به صداهای طبیعی هم خیلی خوبه. صدای بارون، رعد و برق، جیک جیک گنجشک‌ها و خیلی چیزهای دیگه. این موارد بهتون کمک میکنه که آروم بشید و استرس هیچ چیزی رو نداشته باشید.

چگونه از 'تنها بودن' لذت ببریم

۴- بخونید، برقصید و یا اینکه یاد بگیرید یه ساز رو بنوازید. اگه خوندن رو دوست ندارید می‌تونید برقصید. مطالعات نشون داده که رقصیدن و خوندن میتونن اثرات بد و احساسات منفی رو از آدم‌ها دور کنند. می‌تونید یادگیری یه ساز جدید رو شروع کنید یا اینکه روی سازی که الان بلد هستید تمرین بیشتری کنید. یادتون باشه که این کارها رو برای هیچکسی جز خودتون انجام نمی‌دید. پس شروع کنید!

چگونه از 'تنها بودن' لذت ببریم

۵- نقاشی بکشید، بهتون کمک میکنه تا آرامش داشته باشید. نقاشی کشیدن بهتون کمک می‌کنه که سرگرم باشید و فعالیت‌های موثری داشته باشید. لازم نیست که پیکاسو باشید فقط همونطوری که دوست دارید به نقاشی کشیدن ادامه بدید. بهتون کمک می‌کنه که ریلکس باشید و استرس‌ها ازتون دور بشه.

۶- از مهارت‌هاتون استفاده کنید. درست کردن چیزهای مختلف خیلی سرگرم کننده و فعالیت خلاقانه‌ای هستش. می‌تونید با چوب کار کنید، ربات درست کنید و یا اینکه کارهای مختلف دیگه‌ای رو انجام بدید. فرصت‌های بی پایان و بسیار زیادی وجود داره که می‌تونید ازشون استفاده کنید.

۷- بازی کنید تا توانایی فکر کردن در مواقع بحرانی رو بالا ببرید. بازی‌های کامپیوتری و ویدیویی می‌تونن نتایج مثبتی داشته باشن. بازی کردن می‌تونه توانایی شما در حل مسائل و فکر کردن رو بالا ببره.

بخش سوم – از مزیت فرصت‌های یادگیری بهره ببرید

چگونه از 'تنها بودن' لذت ببریم

۱- یه چیز جدید رو یاد بگیر. یادگیری مهمترین جنبه از زندگی تنهایی است و این موضوع به شما کمک می‌کند تا ذهن‌تان را مشغول نگه‌دارید. بدون داشتن مسئولیت‌های اجتماعی مانند گذراندن وقت با خانواده و یا کارهای دیگر، امکان این رو دارید که موضوعاتی رو با نگاهی عمیق‌تر یاد بگیرید.
• می‌تونید روی یه موضوع خاص تمرکز پیدا کنید. جغرافیا، تاریخ و یا یادگیری یه زبان خارجی.

۲- توانایی یا عادت جدیدی رو شکل بدید. می‌تونید این کار رو توی خونه انجام بدید، توانایی در نقاشی کشیدن، علوم، ریاضیات، ساز موسیقی و… پیدا کنید. شاید هم بخواید که بیرون این کارا رو انجام بدید، تنیس بازی کنید، مشغول باغبانی باشید و خیلی کارهای دیگر. می‌تونید هر دو حالت رو هم تجربه کنید، هم عکاسی کنید و هم نقاشی بکشید.
• یادگیری محدود به کتاب‌ها نمی‌شود (هر چند که کتاب منبع بسیار خوبی برای یادگیری است). می‌تونید هرچیزی که دلتون می‌خواد رو تنها با تمرین کردن به دست بیارید. می‌تونید وبسایت‌های آنلاین برای یادگیری رو هم نگاه کنید.

۳- اگر می‌خواهید مرتب‌تر عمل کنید می‌تونید توی دوره‌های آنلاین شرکت کنید. وبسایت‌های مختلفی وجود دارن که شما را با توانایی‌هایی آشنا می‌کنند. https://edx.org یکی از بهترین این وبسایت‌هاست.

بخش چهارم – با بقیه ارتباط پیدا کنید

چگونه از 'تنها بودن' لذت ببریم

۱- اگر وقت کافی برای مراقبت دارید، یه حیوون خونگی بگیرید. حیوون‌های خونگی مهربونی و محبت رو به همراه خودشون میارن و می‌تونن دوست خوبی برای صحبت کردن و توجه کردن باشند. براساس میزان فضا و زمانی که دارید می‌تونید از حیون‌های خونگی کوچیک مثل همستر شروع کنید، گربه‌ها به فضای بیشتری نیاز دارند و اگه واقعا می‌خواهید روی این مسئله تمرکز داشته باشید، سگ‌ها واقعا ایده‌آل هستند.

چگونه از 'تنها بودن' لذت ببریم

۲- توی یه انجمن آنلاین عضو شو. فعالیت‌های کامپیوتری و آنلاین‌تون رو تنها به بازی‌ها محدود نکنید. توی انجمن‌ها و گروه‌های چت عضو شوید و دوستان تازه‌ای پیدا کنید. برای عادت‌ها، سن‌ها و موضوعات مختلف هزاران گروه و جامعه برای عضو شدن وجود داره.

۳- با همسایه، همکلاسی‌ها و همکارانتون حرف بزنید. فقط به این دلیل که تنها زندگی می‌کنید به این معنا نیست که نمی‌تونید با دیگران ارتباط داشته باشید. با آدم‌هایی که روزانه ملاقات‌شون می‌کنید ارتباط برقرار کنید.

۴- مطمئن شوید که روی یک موضوع خودتان را ایزوله نکرده‌اید. اگه دلیلی که خیلی وقت‌ها تنها هستید اینه که نمی‌خواید کسی رو دعوت کنید و از آدم‌ها دوری می‌کنید، بدونید که این موضوع می‌تونه باعث مشکلات و بیماری‌های روانی بشه. می‌تونید به یه روانشناس برای کمک گرفتن مراجعه کنید. تنها بودن عادیه اما اصرار داشتن به تنهایی برای مدت زیادی ممکنه که شما رو با مشکلاتی مواجه کنه.

سخن‌هایی از ارسطو 🙂

از ۱۶ سالگی تنها زندگی کردم و زندگی‌م همیشه پر بوده از فراز و نشیب. یه روز پول نداشتم یه روز داشتم، یه روز بیکار شدم و یه روز کاردار (عجب واژه‌ای :)) ) اما جدی یه چیزی رو بگم اینه که هیچوقت فکر نمی‌کردم که تنهایی می‌تونه انقدر برام مفید باشه. من بعد از سر کار هر روز وقت زیادی برای مطالعه، ورزش و خیلی کارهای دیگه داشتم و انجام نمی‌دادم. فقط می‌گفتم تنهام و حوصله ندارم. می‌بینید بهانه‌تراشی خیلی ساده است، اما وقتی که بتونی‌م اون قدرت درونی رو کشف کنیم، اون چیزی که همه انسان‌ها دارند دیگه مطمئن باشید هیچ بهانه‌ای نمی‌تونه سد راه‌تون بشه. مطمئن شید کاری رو انجام میدید که دوست دارید. لازم نیست حتما هم تنها باشید می‌تونید به مردم بپیوندید اما من تنهایی رو نعمتی می‌دونم که متاسفانه خیلی از افراد اون رو ندارند. تنهایی که همراه با انرژی و کار و فعالیت باشه، باعث می‌شه شما یه آدم فوق‌العاده قدرتمند بشید.

نوشته اصلی از جامعه نویسندگان و عزیزان wikiHow

در پایان شما را به دیدن این ویدیوی کوتاه دعوت می‌کنم:

منتشرشده توسط

Arastoo Abasi

دانی که چیست دولت؟!

یک دیدگاه در “چگونه از ‘تنها بودن’ لذت ببریم”

  1. تنهای باعث ساخت یک لایه جدید در انسان میشه که برای یک سری از افراد خوشایند نیست و برای سری دیگر افراد خوشاینده
    من خوشحالم که این لایه جدید در من وجود داشته | دارد |و خواهد داشت 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *