آنچه که در ایران بدون شک وجود دارد نابرابری برخورداری از آموزش همگانی است. دانش‌آموزی که در تهران در یک خانواده طبقه متوسط به بالا درس می‌خواند، ۹۹ درصد بیشتر شانس ورود به دانشگاهی مانند شریف، تهران، بهشتی و… را دارد تا دانش آموزی از بلوچستان و کردستان و ایلام و… . با درک این مسئله که نفع آموزش تنها برای طبقه مرفه جامعه است حال یک شرکت یا استارتاپ چه نقشی در حل این بحران در حداقل‌ترین حالت ممکنه می‌تواند داشته باشد؟

آنچه که مشخص است این است که دانشجوی خارج شده از محیط دانشگاه در بیشتر حالت‌ها علم کافی برای کار در بازار کار را یاد نخواهد گرفت. مگر اینکه شریفی و تهرانی و… باشد که آن را در پاراگراف قبل حل کردیم و گفتیم مختص به چه کسانی است.

شرکت‌ها و استارتاپ‌ها نیز عمدتا به دنبال پیدا کردن نیروی سنیور هستند و من متعجبم که چگونه این همه نیروی سنیور در جامعه‌ای که سهم آموزشش از آنِ اقلیتی کوچک است، می‌تواند وجود داشته باشد؟ شاید همین است که بیشتر آگهی‌های شغلی بی درخواست مانده است و این همه افراد Open to Work بی شغل!

در این شرایط چه چیزی می‌تواند کمی دوای درد باشد؟ مطمئنا برگزاری دوره‌های آموزشی توسط خود شرکت‌ها تا حدی می‌تواند چالش‌های مطرح شده در این مطلب را حل کند. نمونه بارز آن آروان آکادمی است که به تازگی راه‌اندازی شده و در حال حاضر من هم برای آشنایی با مفاهیم پایه‌ای حوزه Cloud در دوره اول آن ثبت نام کرده‌ام.

اما این آروان آکادمی چه مزیتی دارد و چرا من با وجود «سخت‌گیر» بودن سر استفاده از صفت «خوب» به آن «عالی» می‌گویم؟

  • رایگان بودن از جمله مهمترین ویژگی‌ این دوره‌هاست. در شرایطی که هزینه آموزش خصوصی برای افرادی که حتی شغل ثابتی دارند زیاد است، رایگان بودن به دسترسی عمومی کمک می‌کند و شانس برابری برای آموزشی را فراهم می‌کند.
  • متخصص بودن مدرسین یکی دیگر از اهمیت‌های این دوره است. شما اگر فضای دوره‌های فارسی حوزه کامپیوتر را ببینید متوجه می‌شوید که چگونه یک نفر صرفا با مشاهده یک دوره در یوتیوب و بازخوانی آن (حتی اسم‌ش را بازتدریس نمی‌گذارم!) دوره آموزشی تولید می‌کند و می‌فروشد! در آروان آکادمی حقیقتا پروفایل هر کدام از مدرسین مشخص است و در نتیجه مطمئن هستید که یک متخصص در حال تدریس به شماست.
  • از دنیای تجربه بیرون آمدن، عنوان بعدی‌ست که به‌عنوان مزیت می‌خواهم مطرح کنم. مسائلی که در دوره‌ها مطرح می‌شود صرفا مسائل جامع و کامل و صفر تا صدی نیستند، بلکه، از دنیای تجربه بیرون آمده و در بازار کار استفاده می‌شوند.
  • گواهینامه داشتن دوره‌ها هم یکی دیگر از مزیت‌هاست که می‌توان آن را در رزومه ذکر کرد. هر دوره آروان آکادمی شامل یک گواهینامه است که پس از اتمام دوره می‌توانید آن را دریافت کنید.

به‌عنوان یک تذکر این را بگویم که هدف از این یاداشت حل کردن مسئله آموزشی کشور نبود چرا که آن حل بشو نیست حالا حالاها! تنها تقدیری‌ست از آروان آکادمی برای تلاشش در جهت آموزش Cloud با قابلیت استفاده همگانی.