جاوا اسکریپت رو یاد بگیر. قدم سیزدهم

با یه توقف کمی طولانی همراه بودیم ولی خب سعی می کنم از این به بعد با اینجور توقف ها همراه نباشیم و ازش دوری کنیم. توی قدم سیزدهم هستیم و می خوایم که راجب به چند تا از تابع های ریاضی حرف بزنیم و بعدش بریم سراغ یه تابع باحال به اسم Random که برامون حالت های تصادفی مختلفی رو فراهم می کنه! بزن بریم برای یک قدم خوب!

توابع ریاضی

توابع ریاضی رو با پیشوند Math می نویسیم و بعد از اون در واقع دستور خودمون رو فراخوانی می کنیم. خب برای مثال وقتی مقدار عدد پی رو نگاه کنیم کافیه دستور زیر رو بنویسیم.

درست شبیه به توابع مقدارهای ورودی Math هم مختلف هستش. بعضی از توابع مثل تابع بالا ورودی ندارن ولی خروجی ثابتی رو نمایش می دن! بعضی از تابع ها مثل تابع گرد کردن ورودی خودشون رو دارن وگرنه خطا می دن! تابع گرد کردن تابعی هستش با اسم Round که توی مثال پایین یک عدد رو گرد می کنه:

بعضی از توابع هم دو تا ورودی رو دریافت می کنن مثلا تابع مربوط به توان رسانی… اگه ریاضی خونده باشید می دونید که توی یک عمل توان رسانی دو تا عدد مشارکت دارند. توی مثال زیر عدد ۵ رو به توان ۳ رسوندم:

بعضی از این توابع هم می تونن n تا ورودی بگیرن … مثلا توابع مربوط به بزرگترین و کوچکترین عدد از این دست هستن. می تونید مثال زیر رو نگاهی بیاندازید تا متوجه بشید منظورم چیه:

اینم از این اگه می خواید توابع بیشتری از این دست ببینید می تونید یه نگاهی به این لینک بندازید.

تابع Random

همونطور که اول این نوشته گفتم این تابع زمانی بدرد می خوره که بخواید یه عدد تصادفی رو درست کنید. برای استفاده از این تابع در حالت عادی هم کافیه مثل مثال های قبلی عمل کنید. کاری نداره خیلی ساده و باحاله!

بفرمایید حالا هر بار که صفحه مرورگر رو رفرش کنید می بینید که با یه عدد جدید روبرو هستید. حالا نمی دونم اگه دقت کرده باشید یه مرضی داره این تابع و این مرض هم اینه که فقط عددهای زیر ۱ رو به صورت اعشار نشون نمیده! مثل اینکه با عددهای بالاتر مشکل داره. خب مهم نیست یه حالتی هست که می تونیم عددها رو به صورت صحیح و در محدوده خاصی تولید کنیم. این راه حل استفاده از تابع floor هستش که به صورت زیر می تونید از اون استفاده کنید.

الان اگه هر کاری بکنید فقط عدد صفر رو براتون چاپ می کنه! جالبه نه؟! این به خاطر اینه که شما هنوز محدوده عددی که در اون محدوده عدد رو تعیین کنه ننوشتید. برای تعیین این محدوده می تونید از دستور پایینی استفاده کنید.

توی این حالت همیشه اعداد صحیح بین ۰ تا ۹ رو برامون تولید می‌کنه که در واقع اگه توی تیکه کد بالا بجای ۱۰ عدد ۱۱ رو بنویسم این بار بین ۰ تا ۱۰ تولید می کنه خیلی هم باحال … می تونید اینجوری هم بنویسید:

بله اینم قدم سیزدهم! توی قدم بعدی در مورد تابع تاریخ حرف می زنیم! با این سرعتی که داریم پیش میریم یه قرن دیگه نمیرسیم به مباحث پیشرفته تر!

منتشرشده توسط

Arastoo Abasi

خب کوتاه بگم که من ارسطو ام، وبلاگ نویس و برنامه نویس! علاقه مند یادگیری چیزهای جدیدم و دوس دارم چیزهایی که می دونم رو هم به اشتراک بزارم! موسیقی رو دوست دارم و زندگی بدون اون تقریبا برام غیر ممکنه! از اون آدمهای شوخ ام و خیلی جدی نیستم! آره دیگه ... به شدت کتابخونم! فلسفه و ادبیات که در وهله اولند ولی خب در نهایت نه فیلسوفم و نه شاعر! فریلسنرم و توی خونه کار می کنم!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *